Skocz do zawartościDołączona grafika


Informacje o artykule

 • Dodany: sie 12 2017 17:09
 • Wyświetleń: 431
 


* * * * *
0 Ocen

Psy powinny ćwiczyć i stale być w formie – optymalna pielęgnacja psiej kondycji

dr inż. Małgorzata Pierko
Bez względu na wiek, nasze psy powinny stale utrzymywać dobrą kondycję i formę. Sprzyja to utrzymaniu dobrego zdrowia, a także możliwości fizycznych i psychicznych. Optymalna pielęgnacja psiej kondycji nie jest jednak dla każdego właściciela czworonoga w pełni jasna. No bo ileż zabaw i spacerów potrzebuje na przykład taki mały, ale ruchliwy York, a ile trzeba ich zaaplikować dużemu dogowi niemieckiemu? Proszę przeczytać poniższe porady w tym względzie, ukazujące podstawowe zasady optymalnej pielęgnacji psiej kondycji.

Napisane przez Małgorzata Pierko dnia sie 12 2017 17:09

Bez względu na wiek, nasze psy powinny stale utrzymywać dobrą kondycję i formę. Sprzyja to utrzymaniu dobrego zdrowia, a także możliwości fizycznych i psychicznych. Optymalna pielęgnacja psiej kondycji nie jest jednak dla każdego właściciela czworonoga w pełni jasna. No bo ileż zabaw i spacerów potrzebuje na przykład taki mały, ale ruchliwy York, a ile trzeba ich zaaplikować dużemu dogowi niemieckiemu? Proszę przeczytać poniższe porady w tym względzie, ukazujące podstawowe zasady optymalnej pielęgnacji psiej kondycji.

 

(Źródło: https://royalcanin.pl/blog/tag/aktywnosc-psa/, dostęp: 12.08.2017 r.)

 

Potrzeba odpowiedniej ilości ruchu u psów. Podobnie jak ludzie, tak samo i psy cierpią z powodu słabej kondycji, złego stanu zdrowia i większej otyłości. Amerykańskie Stowarzyszenie Pet Obesity Prevention szacuje przy tym, że aż 54 procent psów ma w USA nadwagę. W Polsce nie ma takich danych, bo nie prowadzi się takich statystyk. Psy, które przytyją kilka dodatkowych kilogramów, mogą być później z tego powodu bardziej podatne na takie choroby, jak m.in. zapalenie stawów, kontuzje stawów, dysplazje, choroby nerek i wątroby itp. Dlatego tak ważne są ćwiczenia i odpowiednia ilość ruchu dla psów. Sama zabawa i spacery mogą nie być wystarczające dla psów wymagających większych ilości ruchu, jak np. rasy pociągowe czy myśliwskie, a także psy młode i w sile wieku w porównaniu z psami starymi, czy też psy zdrowe w porównaniu z chorymi. Dlatego właściciel czworonoga musi dokładnie znać wymagania, preferencje i predyspozycje swojego pupila.

 

Problemy wynikające z braku ruchu i niewłaściwej opieki nad psem. Ćwiczenia, zabawy i odpowiednia ilość spacerów ze swoim psem sprawiają, że jest on zdrowy, w dobrej kondycji i zwyczajnie szczęśliwy! Dotychczasowe doniesienia naukowe i relacje różnych specjalistów oraz właścicieli psów wskazują, że osobniki które regularnie mają odpowiednią dawkę ruchu, rzadziej dzięki temu angażują się w niszczące i niepożądane zachowania, jak np. szczekanie, niszczenie przedmiotów, wypróżnianie się w domu czy mieszkaniu, frustracja i agresja itp. Takie niewybiegane psiaki denerwują się i skupiają swoją uwagę na gryzieniu, żuciu, szczekaniu, bieganiu w kółko za własnym ogonem itp. Czują się też bardziej związani z człowiekiem, bardziej tęsknią i gorzej znoszą pozostawanie samemu w domu. To bardzo frustrujące sytuacje zarówno dla samych psów, jak i dla ich właścicieli, a także sąsiadów. Może się to skończyć nawet wizytą Policji i mandatem za zakłócanie porządku. Jeśli właściciel nie potrafi poradzić sobie z takim sfrustrowanym psiakiem i nie ma czasu na zapewnienie mu odpowiedniej ilości ruchu, to często wtedy oddaje go do schroniska dla psów. Tu zwierzak przechodzi potworny szok z powodu rozłąki i nagłej zmiany otoczenia. Na pewno takie błędne koło jest okrutnym rozwiązaniem. Dlatego należy wiedzieć, jak sobie radzić z optymalną pielęgnacją psiej kondycji fizycznej. Porozmawiajmy zatem o właściwych rodzajach ćwiczeń dla naszych kochanych psów.

 

(Źródło: https://royalcanin.pl/blog/tag/aktywnosc-psa/, dostęp: 12.08.2017 r.)

 

 

Różne potrzeby w różnych fazach życia u psów. Wymagania ćwiczeń są inne u szczeniaka, w porównaniu do psów starszych, co jest oczywiste. Szczenię to szelmowska kulka pełnej i niespożytej energii, która jednak też ma swoje granice wytrzymałości! Potencjalnie może się nam wydawać, że szczeniaki mają niekończące się pokłady energii i chęci do zabaw na wyścigi, mogą chcieć chętnie ścigać dzieci, biegać po całym podwórku przez całe popołudnie. Starszy pies z drugiej strony może raczej chodzić na spacery, a nie biegać. Niestety u zwierząt tak jak i u ludzi z wiekiem ciało słabnie i możliwości ruchowe ulegają ograniczeniom. Ale starszy pies również potrzebuje ruchu, zabaw i ćwiczeń, tylko innych i w lżejszym zakresie. Podobnie jak w przypadku ich ludzkich odpowiedników, starsze psy potrzebują ćwiczeń w celu ułatwienia poruszania się, utrzymania zdrowej wagi i psychiki oraz utrzymania właściwego pobudzenia umysłowego. Bądź jednak świadomy, jak aktywność fizyczna wpływa na starzenie się psa po treningu. Jeśli pies wydaje się cierpieć na bóle stawów lub zapalenie stawów, porozmawiaj z lekarzem weterynarii, jak zminimalizować dyskomfort podczas ćwiczeń swojego psa i jakie w ogóle ćwiczenia można mu aplikować oraz w jakim zakresie (może wystarczy mu już sam tylko powolny spacer w bezpieczne miejsca). Pływanie jest na przykład jedynym ćwiczeniem, które daje psu odpowiedni trening, jednocześnie minimalizując ból stawów, a więc idealnie nadaje się też dla psów starszych i/lub mających kłopoty ze stawami. Jeśli idziesz na długi spacer, upewnij się najpierw, że bierzesz ze sobą miskę i wodę dla psa. A jeśli twój psiak z różnych względów (starość, choroba, ciąża) nie ma już dobrej kondycji wysiłkowej, wtedy aby utrzymać go w dobrej wadze i kondycji staraj się, aby spacery były blisko domu i w łagodnym terenie. Nie zmuszaj takiego psa do wysiłku nad jego możliwości. Jeśli widzisz, że pupil się męczy, wracaj do domu. Jeśli zauważysz, że walczy o oddech, to zatrzymaj się pozwól mu na odpoczynek. Pamiętajmy też o sukach ciężarnych, które w wysokiej ciąży też nie mogą być absolutnie forsowane.

 

Poznaj potrzeby i ograniczenia u swojego psa. Zdrowy trening psa różni się w zależności od rasy i wielkości psów, a także ich stanu zdrowia, wieku i kondycji. Potrzeby i umiejętności u każdego psa różnią się też indywidualnie osobniczą. Planując zabawę z psem, jego trening i spacery należy zawsze uwzględniać wszystkie te czynniki. Pamiętajmy, że to my najlepiej znamy swojego pupila i wiemy: jakie zabawy lubi, czy i jak długo może biec truchtem przy rowerze, czy kondycja jego łap pozwala mu na skoki za frisbee. Uwzględnijmy wszystkie takie sugestie, gdy będziemy planować jego zabawy i trening. Pamiętajmy też, że:

 • psy o krótkich pyskach, jak pekińczyki i buldogi nie mają zbyt dużej tolerancji na ćwiczenia i mogą się łatwo przegrzać, a nawet umrzeć z tego powodu. Ich krótki pysk utrudnia im bowiem normalne oddychanie i tym samym chłodzenia się poprzez zianie. Dlatego spokojny spacer to często najlepsze dla nich ćwiczenia kondycyjne. Podobnie pływanie nie jest też czymś wskazanym dla psów o krótszych pyskach.
 • psy o długich plecach i krótkich nogach, jak Corgi i jamniki są podatne na poważne obrażenia przy bieganiu i gwałtownych ruchach. Oznacza to, że skakanie i łapanie frisbee nie może być zabawą czy formą treningu fizycznego tych psów.
 • w innych rasach są z kolei częste inne urazy i zagrożenia (np. problemy i kontuzje tylnych łap u owczarków niemieckich), więc należy brać to pod uwagę, znając rodowód swojego psa i cechy fizyczne podczas danych rodzajów aktywności fizycznej.
 • również należy pamiętać, jaki rodzaj ćwiczeń twój pies lubi, czy ma swoje indywidualne preferencje. Na przykład harty uwielbiają bieganie, labradory kochają pływać, a Border collie uwielbia skakać i łapać frisbee. Każdemu psu należy dać najlepiej to, co lubi.
 • zwracajmy też uwagę na długość i grubość sierści swojego psa. Pamiętajmy, że psy o grubej sierści, podobnie jak Akita, nowofundlandy, husky lub owczarki niemieckie mogą się łatwo przegrzewać latem, szybciej, niż psy o krótkiej, rzadkiej i cienkiej sierści (np. jamnik krótkowłosy, amstaf, bokser, czy doberman). Takie słabiej owłosione psiaki będą za to miały mniejszą tolerancję na zimno i wodę zimą. Wtedy na pewno nie wolno ich zmuszać do pływania w lodowatej wodzie!

 

(Źródło: https://royalcanin.pl/blog/tag/aktywnosc-psa/, dostęp: 12.08.2017 r.)

 

Ważny jest również odpowiedni dobór żywności i właściwe karmienie psa. Podobnie jak u ludzi, również u psów rodzaj spożywanego przez nie mięsa i innego pokarmu może wpływać na ich poziom energii. Karmy i produkty odżywcze dla psów drogie i z górnej półki mogą więc również wydajnie pomóc naszym pupilom Radzić sobie ze szczególnymi problemami zdrowotnymi, które mogą mieć wpływ na ich zdolność do ćwiczeń, możliwości ruchowe i ogólnie na ich zdrowie. Należy więc żywić swojego psa zgodnie z zaleceniami rasy (w tym masy ciała i wielkości), wieku, płci, stanu fizjologicznego (np. suki ciężarne, samce rozpłodowe) i kondycji. W razie niepewności lub braku wiedzy, należy koniecznie porozmawiać o tym z weterynarzem. Specjalista poinstruuje nas o tym, jakie jedzenie jest dobre dla naszego psa w konkretnych etapach jego życia i aktualnym stanie fizjologicznym. Na pewno każdy będzie miał wtedy pewność, że jego pies utrzymuje zdrową wagę ciała w miarę starzenia się. Pamiętajmy, że nawet najmniejsza nadwaga pogłębia problemy fizyczne i skraca żywotność tak u ludzi, jak i u psów. Jeśli przy ważeniu u weterynarza okaże się, że nasz pies potrzebuje rzucić kilka kilogramów, weźmy wtedy pod uwagę żywność mniej kaloryczną i przeznaczoną dla psów z problemami z masą ciała (z nadwagą, z otyłością). Prócz żywności pamiętajmy też o wodzie. Woda jest również niezbędna do ćwiczeń ruchowych z psem. Upewnij się przy tym, że twój pies dobrze nawodni się (napije się wody) przed aktywnością fizyczną. Musi mieć tez dostęp do wody w trakcie spaceru, zabawy, treningu, szczególnie, gdy jest gorąco. Brak wody może doprowadzić do szybkiego przegrzania i udaru termicznego u psa. Może też prowadzić do odwodnienia i powodować wynikające z tego problemy zdrowotne.

 

Zacznij właściwie, powoli i odpowiednio buduj kondycję swojego psa. Jeśli rozpoczynasz lub planujesz rozpoczęcie nowego trybu/rodzaju ćwiczeń ze swoim psem, upewnij się najpierw, że nie przesadzasz i twój zwierzak temu podoła. Nic też nie można narzucać zwierzęciu zbyt nagle i zbyt szybko. Tak jak to jest u ludzi, tak samo i psy potrzebują czasu na zbudowanie odpowiedniej wytrzymałości. Przed rozpoczęciem nowego schematu ćwiczeń skonsultuj się z lekarzem weterynarii, czy ma jakąś radę, jak rozpocząć i jakiego rodzaju ćwiczenia psu można zaaplikować, a także jakie posiłki zaplanować przy tym indywidualnie dla zwierzaka. Zwróć uwagę również na to, jak Twój pies czuje się i działa podczas ćwiczeń, a także zaraz i jakiś czas po nich. Pamiętaj również, jak gorący jest właśnie dzień, czy beton i asfalt jest rozpalony, czy może poparzyć stopy psa, czy może nie jest zbyt ślisko zimą od lodu. Pies nie powinien mieć możliwości zrobienia sobie krzywdy. Dlatego np. nie można planować jazdy rowerem z biegnącym przy nim psem w upalne letnie dni. Podobnie też nie należy zmuszać psa do ganiania za piłką na mocno oblodzonych chodnikach i placach.

 

Korzyści płynące z ćwiczeń psów są natychmiastowe i długotrwałe. Twój futerkowy towarzysz jest dla ciebie ważny, a utrzymanie go w stanie fizycznym pomoże mu żyć długo, szczęśliwym i zdrowym życiem. Dlatego teraz złap smycz, przypnij swojego kochanego psa, spakuj jego miskę z wodą do plecaka i idź z nim przynajmniej na spacer!

 

 

BIBLIOGRAFIA:

 1. Falappi R.: Czworonożni przyjaciele: rasy, pielęgnacja i hodowla psów. Dom Wydawniczy BELLONA, Warszawa 2001.
 2. Jasińska A.: Tempera tura, tętno i liczba oddechów u psa, na stronie: http://polki.pl/dom/zwierzeta,temperatura-tetno-i-liczba-oddechow-u-psa,10355992,artykul.html (dostęp w dniu 11.08.2017 r.)
 3. Murphy Kara: Why Your Dog Should Exercise? Hill’s, na stronie: http://www.hillspet.com/en/us/dog-care/play-exercise/dog-breed-age-exercise-needs (dostęp w dniu 11.08.2017 r.)
 4. Opracowanie zbiorowe: Pies - wszystko o pielęgnacji, zdrowiu, żywieniu, wychowaniu i tresurze. Wyd. MULTICO Oficyna Wydawnicza, 2011.
 5. Verhoef-Verhallen E.J.J.: Encyklopedia psów. Zawiera rady i wskazówki jak opiekować się psem. Dom Wydawniczy BELLONA, Warszawa 2003.
 6. Willis M.B.: Poradnik dla hodowców psów. Wyd. PWRIL, Warszawa 2000.

 

artykuł autorstwa: dr inż. Małgorzaty Pierko