Skocz do zawartościDołączona grafika


Informacje o artykule

  • Dodany: cze 20 2017 12:10
  • Wyświetleń: 856
 


* * * * *
0 Ocen

Warzywa i owoce w diecie psów – cz. 2. Których warzyw i owoców psy nie powinny jeść w nadmiarze i dlaczego?

dr inż. Małgorzata Pierko
Jako właściciele psów pewnie niejeden raz psujemy swoich czworonożnych ukochanych członków rodziny, dzieląc się z nimi co smakowitszymi resztkami obiadowymi lub swoimi ulubionymi przekąskami i deserkami. Uwaga jednak, bowiem mimo wszystko musimy jednak wiedzieć, czy jest to jedzenie w pełni dla psów bezpieczne! Co się stanie, jeśli coś z naszego menu może pupilowi zaszkodzić? Oczywiście większość naszej żywności jest dla psów zjadliwa, a nawet bardzo dobra, zwłaszcza owoce i warzywa, z których większość jest całkowicie bezpieczna. Uwaga jednak, bowiem niektóre są jednak bardzo niezdrowe i wręcz niebezpieczne dla psów! To koniecznie należy wiedzieć! Przeczytaj opis właściwości i szkodliwości 24 podstawowych warzyw i owoców dla psów.

Napisane przez Małgorzata Pierko dnia cze 20 2017 12:10

Jako właściciele psów pewnie niejeden raz psujemy swoich czworonożnych ukochanych członków rodziny, dzieląc się z nimi co smakowitszymi resztkami obiadowymi lub swoimi ulubionymi przekąskami i deserkami. Uwaga jednak, bowiem mimo wszystko musimy jednak wiedzieć, czy jest to jedzenie w pełni dla psów bezpieczne! Co się stanie, jeśli coś z naszego menu może pupilowi zaszkodzić? Oczywiście większość naszej żywności jest dla psów zjadliwa, a nawet bardzo dobra, zwłaszcza owoce i warzywa, z których większość jest całkowicie bezpieczna. Uwaga jednak, bowiem niektóre są jednak bardzo niezdrowe i wręcz niebezpieczne dla psów! To koniecznie należy wiedzieć! Przeczytaj opis właściwości i szkodliwości 24 podstawowych warzyw i owoców dla psów.

 

(Źródło: http://www.civavyodstekavehohada.estranky.cz/img/picture/415/dean-d.decker.jpg, dostęp: 20.06.2017 r.)

 

Karmiąc psa należy przede wszystkim wiedzieć, że zwierzęta te mają nieco inne parametry i preferencje trawienia, niż my ludzie. Psy to typowi mięsożercy, co jednak nie oznacza, że jedzą wyłącznie samo mięso. Jednak mięso stanowi główny punkt ich diety. Natomiast my ludzie jesteśmy podobnie jak świnie, typowymi wszystkożercami. Konsumpcja niewłaściwych pokarmów przez psy może prowadzić do długotrwałych problemów zdrowotnych, a w skrajnych przypadkach może nawet wywołać zatrucia i śmierć. Jako mięsożerne drapieżniki, psy nie mają potrzeby nadmiernej konsumpcji owoców i warzyw, dlatego stanowią one tylko mniejszą część ich diety. Psy tylko od czasu do czasu potrzebują nieco więcej owoców lub warzyw – np. po to, by się lepiej przeczyścić od środka, czy poprawić perystaltykę jelit. Jedząc głównie pokarm zwierzęcy psy mają też nieco inną fizjologię trawienia i przemiany materii. Wszystko to decyduje, że nie wszystkie ludzkie jedzenie jest strawne i zdrowe dla psów. Przeczytaj poniżej, jak na psy działają najbardziej znane owoce i warzywa? Które z nich są dla psów OK.? A które należy im wydzielać z umiarem, lub  w ogóle nie wolno ich psom dawać?

 

OWOCE I WARZYWA NIEZDROWE / SZKODLIWE DLA PSÓW

 

Winogrona NIE – psy nie powinny jeść świeżych winogron, ani wysuszonych w formie rodzynek. Winogrona i rodzynki okazały się bardzo toksyczne dla psów i to bez względu na rasę, płeć, czy wiek psa. Winogrona są tak mocno toksyczne dla psów, że w razie zjedzenia nieco większej ilości mogą prowadzić do ostrej nagłej niewydolności nerek i w wyniku tego nawet śmierci. Zdecydowanie należy więc całkowicie pominąć ten niebezpieczny dla psów owoc w ich diecie!

 

Wiśnie i czereśnie NIE – powszechnie uważa się, że psy nie powinny jeść całych wiśni i czereśni, ponieważ ich pestki (podobnie jak pestki jabłek, czy brzoskwiń) zawierają toksyczny cyjanowodór (cyjanek). Zjadliwa dla psów może być tylko mięsista część owocu wokół pestek, jednak kto by tak obierał psom te tak małe owoce? Cyjanek zaburza komórkowy transport tlenu, co oznacza, że pies nie może uzyskać wystarczającej ilości tlenu i zaczyna się dusić. Jeśli pies na ogrodzie zacznie sam zjadać opadnięte pod drzewem wiśnie lub czereśnie, to należy być przygotowanym na objawy takie jak np. rozszerzenie źrenic, trudności w oddychaniu, i czerwone dziąsła. Są to objawy mogące dowodzić zatrucia cyjankiem.

 

Avocado NIE – psy nie powinny jeść awokado. Awokado to zdrowa przekąska dla nas ludzi, jednak dla psów nie należy tego owocu podawać w ogóle! Szczególnie skórka owocu awokado jest bogata w toksynę o nazwie Persin, która często powoduje wymioty i biegunki u psów. Mięsiste wnętrze owocu nie ma tyle persinu, jak reszta rośliny, ale wciąż jest to zbyt duża ilość tej toksyny dla psów.

 

Pomidory NIE – psy nie powinny jeść pomidorów. Podczas gdy dojrzały owoc rośliny pomidora jest już czerwony i ludzie oraz psy mogą go normalnie jeść, to jeszcze zielony i niedojrzały pomidor, podobnie jak pozieleniałe ziemniaki, zawiera trującą zarówno dla nas jak i innych zwierząt, w tym psów solaninę. Czerwone dojrzałe pomidory są ogólnie uważane za bezpieczne dla psów, na warzywa te należy uważać. Chociaż pies musiałby zjeść dużą dawkę solaniny, aby mu to faktycznie zaszkodziło, to zaleca się dla pewności pominąć pomidory w psim menu.

 

Grzyby NIE – psy absolutnie nie powinny jeść grzybów. Grzyby mogą być toksyczne nie tylko dla nas, ale i dla psów i to nawet te, które dla nas są jadalne! Mogą po zjedzeniu nawet niewielkich ilości zranić naszego psa od środka uszkadzając jelita, a nawet prowadzić do jego śmierci. Umyte grzyby z supermarketu typu pieczarki czy boczniaki mogą być dla niektórych psów nawet zjadliwe, ale lepiej dmuchać na zimne i całkowicie eliminować wszelkie grzyby z psiej diety. Psy są dużo bardziej wrażliwe na grzyby, niż my ludzie. Niektóre psy są bardziej wrażliwe pod tym względem, niż inne. Ponadto, toksyny z grzybów mogą się kumulować w organizmach psów i zaszkodzić dopiero po którymś kolejnym ich zjedzeniu. Nie należy też oczywiście dawać psom pokarmów, do których grzyby dodajemy tylko w formie przypraw.

 

Cebula NIE – psy nie powinny jeść cebuli, pora, szczypiorku. Niektórzy też w tym gronie stawiają czosnek. Warzywa te są trujące dla większości zwierząt, w tym zwłaszcza kotów, a także dla psów. Jedzenie cebuli może powodować pękanie czerwonych krwinek we krwi psa, a także może też wywoływać wymioty, biegunkę, ból brzucha i nudności. Dane weterynaryjne dowodzą też, że zatrucie cebulą i porem bywa często poważniejsze w skutkach u japońskich ras psów, takich jak Akita i Shiba, choć w zasadzie wszystkie psy są bardzo podatne na zatrucie tymi warzywami. Nie wolno więc podawać psom nie tylko samej cebuli czy pora, ale też pokarmów zawierających tylko jakieś ich części.

 

Szparagi NIE – psy nie powinny też jeść szparagów. Choć szparagi wyglądają niewinnie i smacznie, to niekoniecznie są bezpieczne dla psów. Surowe są dla psów trudne do zjedzenia i niebezpieczne, bo zawsze mają więcej lub mniej łyka i mogą zaczopować przełyk oraz przewód pokarmowy. Natomiast obrane i ugotowane i tak są dla psów bez wartości odżywczej, bo z powodu wysokiej temperatury składniki odżywcze w nich zawarte. Nie ma więc ogólnie sensu częstować psy drogimi na dodatek szparagami. Jeśli chcemy karmić swoje psy warzywami, to lepiej podać im coś, co będzie faktycznie dla nich korzystne odżywczo i zdrowotnie.

 

Uwaga! Dla wszelkiego spokoju nie dawajmy też swoim psom warzyw i owoców GMO, czyli genetycznie modyfikowanych. Niektóre suche karmy mogą już takowe zawierać – np. mączka kukurydziana i sojowa z importowanych warzyw GMO. Dlatego sprawdzajmy dobrze etykiety karm! Powinna tam znaleźć się informacja, z czego dokładnie je wykonano. GMO jest powszechnie oskarżane o powodowanie u zwierząt badawczych je spożywających takich objawów, jak m.in.: uszkodzenia w układzie pokarmowym, niewydolności wielonarządowe (wieloorganowe), nowotwory, bezpłodność lub potworkowate ciąże i uszkodzone płody oraz poronienia.

 

 

BIBLIOGRAFIA:

  1. Case L.P.: Pies zachowanie, żywienie i zdrowie. Wyd. GALAKTYKA, Warszawa 2010.
  2. Fruits & Vegetables Dogs Can and Can’t Eat, American Kennel Club, AKC › Dog Health › Nutrition, December 03, 2015, http://www.akc.org/content/health/articles/fruits-vegetables-dogs-can-and-cant-eat/?utm_source=akc.org&utm_medium=content-page&utm_campaign=bottom-related (dostęp w dniu 06.06.2017 r.)
  3. Jank M., Wilczak J.: Jak żywić psa. Wyd. MULTICO, Warszawa 2011.
  4. Opracowanie zbiorowe: Pies - wszystko o pielęgnacji, zdrowiu, żywieniu, wychowaniu i tresurze. Wyd. MULTICO Oficyna Wydawnicza, 2011.
  5. Pierko M.: Czy w składzie karm gotowych dla psów znajduje się już GMO? - Kontrowersje wokół stosowania GMO! NaszPies.com, http://naszpies.com/tutorials/article/14-czy-w-skladzie-karm-gotowych-dla-psow-znajduje-sie-juz-gmo-kontrowersje-wokol-stosowania-gmo/ (dostęp w dniu 06.06.2017 r.)
  6. Winkler B., Dawid T.: Poradnik dla posiadaczy psów – Wychowanie, żywienie, choroby. Wyd. DELTA W-Z Oficyna Wydawnicza, 2006.

 

artykuł autorstwa: dr inż. Małgorzaty Pierko