Skocz do zawartościDołączona grafika


Barwiak chromochłonny

barwiak chromochłonny

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1
KociaŁapka

KociaŁapka

    Użytkownik

  • Użytkownik
  • 92 postów
Pheochromacytoma (guz chromochłonny nadnerczy, barwiak chromochłonny, chromaffinoma) jest guzem nowotworowym zdolnym do wydzielania katecholamin (adrenaliny i noradrenaliny). Zdarza się że guz produkuje steroidy, ACTH czy somatostatynę.

Najczęściej guz ten wywodzi się z komórek chromochłonnych nadnercza znajdujących się w rdzeniu nadnerczowym. Możliwe jest jednak inne jego pochodzenie, a mianowicie z komórek pozanadnerczowych zwojów nerwowych.

Guzy te mogą być funkcjonalne lub niefunkcjonalne, mogą mieć charakter złośliwy lub łagodny, mogą występować pojedynczo lub w większej liczbie, na jednym nadnerczu lub obu.
Barwiaki chromochłonne występują rzadko psów przeważnie starszych, choć nie jest to zasada. Brak predylekcji płciowej. Notuje się je w około 0,13-0,01 przypadkach.

W około połowie przypadków guzowi chromochłonnemu towarzyszą inne nowotwory, inne guzy endokrynne, w tym nadnercza. Guz ten jest wolno rosnący, jednak ze względu na dużą lokalną inwazyjność, naciekanie okolicznych tkanek ( głównie żyły głównej doogonowej), regionalnych węzłów chłonnych oraz przerzuty do odległych narządów powinien być uważany za guz złośliwy.

Pheochromacytoma daje przezuty do wątroby, płuc, nerek, kości, śledziony, trzustki, serca i ośrodkowego układu nerwowego.

Objawy obecności guza zależą od tego czy jest czynny wydzielniczo, od jego masy i jej wpływu na okoliczne tkanki oraz od naciekania okolicznych tkanek.

W połowie przypadków nie występują objawy kliniczne u psów z guzem chromochłonnym. W pozostałych przypadkach obecność guza manifestuje się często nieswoiście jako utrata masy ciała, apatia, pogorszenie apetytu lub brak apetytu. U 25% psów występuje zwiększone pragnienie i zwiększone wydalanie moczu( polidypsja i poliuria).

Większość objawów związanych jest z wydzielaniem katecholamin i ich wpływem na serce i układ krwionośny.
Często obserwuje się ogólne nadciśnienie tętnicze i związany z nim możliwy kryzys hipotensyjny czy krwawienia do jamy brzusznej. Inne zaburzenia to przyspieszone oddechy, duszność, dyszenie.

W wielu przypadkach obserwuje się zaburzenia pracy serca w postaci tachyarytmii, przedwczesnych pobudzeń komorowych.

Stwierdza się także bladość błon śluzowych. Okazjonalnie występują napady drgawkowe, niedowłady.
W wyniku krwawienia do jamy brzusznej lub wodobrzusza może być zauważalny powiększony obrys powłok brzusznych.

Czasem w badaniu palpacyjnym jamy brzusznej daje się wyczuć macane twory.

Charakterystyczną cechą guza chromochłonnego jest okresowe występowanie objawów, co związane jest z okresowym wydzielaniem katecholamin.

Częste objawy kliniczne:

-ogólne pogorszenie kondycji, osłabienie

-okresowa utrata przytomności

-spadek apetytu

-ospałość, apatia

-nerwowość, niepokój

-poliuria, polidypsja

Rzadziej występujące objawy kliniczne:

-utrata wagi

-biegunka

-krwawienia z jamy nosowej

- obrzęki zlokalizowane na kończynach miednicznych

-powiększenie obrysu jamy brzusznej

-dyszenie

-nagła utrata wzroku

-napady drgawkowe

Objawy typowe spowodowany zwiększonym wyrzutem katecholamin:

-przyspieszona praca serca

-arytmie w postaci: częstoskurczu przedsionkowego, bloków przedsionkowo-komorowych serca,
przedwczesnych skurczów komorowych

-dyszenie

-osłabienie, niepokój

Objawy nadciśnienia w przebiegu guza chromochłonnego mogą mieć charakter stały lub napadowy, mogą zostać wywołane przez czynniki takie jak dotykanie okolicy guza, stres, wysiłek fizyczny.
U niektórych zwierząt podczas badania klinicznego może rozwinąć się wstrząs na skutek którego może dojść do nagłego zgonu psa w trakcie wizyty lub kilka godzin po jej zakończeniu.

Czasem rozwija się wtórna cukrzyca, która maskuje objawy guza chromochłonnego.Rozpoznawanie guza chromochłonnego jest trudne ze względu na fakt, że może być on nie wydzielniczy. Ponadto na stężenie katecholamin ma wiele czynników np. stres.

Określanie wzrostu poziomu katecholamin jest trudne gdyż wydzielane są one okresowo, stąd ważne jest tutaj pobranie dobowej próbki np. moczu co nie jest prosta sprawa w przypadku zwierząt.
W związku z powyższym pomiar katecholamin lub ich metabolitów w osoczu lub moczu jest bardzo trudne.
W badaniach laboratoryjnych możemy obserwować niespecyficzne zmiany takie jak: leukocytozę, trombocytopenie, trombocytozę, podwyższenie aktywności enzymów wątrobowych, hipoalbuminemia.
Czasami stwierdza się hipercholesterolemię. Często obserwuje się podwyższenie BUN, kreatyniny, fosforu i proteinurię.

Z badan obrazowych zaleca się wykonanie badania ultrasonograficznego jamy brzusznej uwidaczniającego obecność pierwotnego guza w nadnerczach oraz badania radiologicznego klatki piersiowej mogącego ujawnić przerzuty do płuc.

Można wykonać tez badanie ciśnienia krwi metoda Holtera oraz badanie elektrokardiograficzne serca.
Ostateczne rozpoznanie stawia się na podstawie badanie histopatologicznego usuniętego guza lub wykonanej śródoperacyjnie biopsji.Leczenie opiera się na usunięciu operacyjnym guza chromochłonnego poprzedzonym leczeniem farmakologicznym, którego celem jest poprawa stanu zwierzęcia przez zabiegiem.
U zwierząt u których nie jest możliwe wykonanie zabiegu operacyjnego pozostaje leczenie farmakologiczne obejmujące terapię nadciśnienia fentolaminą czy nitroprusydkiem sodu oraz leczenie zaburzen pracy serca propranoloem lub esmololem.

Bibliografia:
1. Panciera D.,Carr A.:”Endokrynologia małych zwierząt dla praktykujących lekarzy weterynarii”, Wyd.SIMA WLW Warszawa 2007
2. Niemand H.,Suter P.:”Praktyka kliniczna:psy”Wydawnictwo Galaktyka, wydanie 1, Łódź 2006
3. https://pl.wikipedia...z_chromochłonny
4. Gołyński M.:„Bibliotka weterynaria po dyplomie:Choroby nadnerczy i steroidoterapia u psów” .Wyd.Elamed, Katowice 2012, wyd.1.
5. Aniołek O.,Nowicka K.,Michajłow M.:”Guz chromochłonny u psów i kotów-objawy, rozpoznawania i leczenie”Zycie Wet.2011,86(6), str.432-436.
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników