Skocz do zawartościDołączona grafika


Zespolenie wrotno-czcze


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1
luna

luna

    Użytkownik

  • Użytkownik
  • 68 postów
Zespolenie wrotno oboczne jest to patologiczne połączenie między żyłą wrotna a żyłami układowymi powodujące że krew płynąca z żołądka, jelit, trzustki i śledziony dostaje się bezpośrednio do krążenia ogólnego z pominięciem wątroby.

Zespolenie może być wrodzone lub nabyte.Krew z żyły wrotnej, zamiasta trafić do wątroby przedostaje się do żyły głównej lub zyły nieparzystej. Powoduje to że produkty przemiany materii takie jak np. amoniak, kwas GABA, endogenne benzodiazepiny nie podlegają neutralizacji w wątrobie a przedostając się do krążenia ogólnego wywołują objawy neurologiczne, ze strony układu pokarmowego i moczowego.

Wyróżniamy zespolenie zewnątrzwątrobowe(nabyte) i wewnątrzwątrobowe(wrodzone). Do tych pierwszych zalicza się połączenie żyły wrotnej z zyłą główną tylną, żyły wrotnej z żyłą nieparzystą, żyły lewej żołądkowej z żyłą główna tylną, żyły śledzionowej z żyłą główną tylną i inne. Zespolenie wewnątrzwątrobowe jest wrodzone i polega na tym, że istniejący w życiu płodowym zarodkowy przewód żylny nie zarasta się po urodzeniu.

Najczęściej zespolenie rozpoznawane jest w pierwszym roku życia psa, choć w przypadkach zespolenia nabytego choroba pojawić się może u starszych psów.
Istnieją predyspozycje rasowe do wystąpienia nieprawidłowości w postaci zespolenia wrotno-obocznego. I tak zespolenie zewnątrzwątrobowe częściej spotykane jest u ras:
-Pekinczyk, Yorkshire terier, Ihasa Apso, Pudel
Wewnątrzwątrobowe zaś u:
-Labradorów, Seterów irlandzkich, Golden retriverów i Owczarków niemieckich.


Objawy kliniczne manifestują się głównie w postaci encefalopatii wątrobowej, która następuje na skutek intoksykacji organizmu różnymi niezneutralizowanymi przez wątrobę produktami przemiany materii.


Zaobserwować możemy objawy takie jak wymienione niżej, które nasilają się około dwie godziny po spożyciu pokarmu:
-senność
-nieskoordynowane ruchy, niezborność ruchowa
-posmutnienie, apatia
-depresja
-ruchy przymusowe
-problemy z widzeniem (wpadanie na przeszkody, obijanie się o meble)
-napady padaczkowe
-śpiączka


Innymi objawami które możemy zaobserwować są biegunki, wymioty, wychudzenie a co się z tym wiąże gorsze tempo rozwoju a czasem tylko dłuższe działanie środków uspokajających czy znieczulających podawanych u lekarza weterynarii. Spowodowane jest to ominięciem metabolizmu wątrobowego, który skraca czas działania leku.
Rozpoznanie stawiane jest w oparciu o dane z wywiadu czyli objawy które zaobserwuje właściciel psa oraz dodatkowe badania laboratoryjne do których należą; badanie biochemiczne krwi, badanie ultrasonograficzne z wykorzystaniem techniki dopplerowskiej czy rentgenowskie.


Leczenie u starszych zwierząt polega na zastosowaniu odpowiedniej diety oraz podawaniu środków farmakologicznych co w większości przypadków powoduje ustabilizowanie choroby i pozwala na przedłużenie życia.
Większość przypadków jednak obejmuje zwierzęta bardzo młode dla których takie postępowanie zachowawcze nie daje zadowalających efektów, dlatego niezbędna jest interwencja chirurgiczna.

Bibliografia:
1.Niemand G.H.,Suter F.P.,Kohn B.:”Praktyka kliniczna:Psy”Galaktyka, Bratyslava 2003.
2.Chmilewska J.,Ćwierkiewicz G., Sobczak-Filipiak M.,Galanty M.:”Zespolenie wrotno-czcze u sznaucera miniaturowego”Życie.Wet.200984(9),str.735-738.
3.Łukaszewska J.,Sierpniowska-Saładyga S.,Lorenz J.:”Diagnostyka laboratoryjna zespolenia wrotno-obocznego”.Mag.Wet.2011,vol 20, nr 173 str.1082-1087.
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników