Skocz do zawartościDołączona grafika


Boston terrier


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1
luna

luna

    Użytkownik

  • Użytkownik
  • 68 postów
Nazwa: Boston terier

Pochodzenie: USA

Standard FCI: nr 140

Klasyfikacja FCI:

Grupa IX: Psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja 11: Małe mol osowate

Użytkowość: Nie podlega próbom pracy
Boston terier pochodzi z Bostonu w Stanach Zjednoczonych. Wywodzi się ze skojarzenia wielu ras min.: buldoga amerykańskiego, bulteriera, nieistniejącego białego teriera angielskiego, boksera i innych , w tym nierasowych psów sprawdzających się na brytyjskich polach walki.

W XIX wieku Anglię ogarnęła fala emigracji do Stanów Zjednoczonych. Masowo zabierano ze sobą psy. Psiej emigracji dodatkowo sprzyjał zakaz organizowania walk psów na terenie Anglii, który nie obowiązywał w Ameryce. Ludzie zabierali ze sobą więc psy nadające się do walk czyli zwierzęta agresywne, wytrzymałe, waleczne. Nie liczył się ich wygląd.
Po jakim czasie wśród hodowców nastąpił podział na zwolenników psów walczących oraz hodowców ceniących psy wystawowe, spokojne, ładne, do towarzystwa. Owocem starań pierwszych jest pit-bull-terrier , drugich zaś boston terier. Jest to typowo amerykańska rasa.

I boston teriery były początkowo przeznaczane do walk, przeważnie preferowano tu osobniki masywne, postawne o wadze od 6,8 do 11, 3 kg. Mniejsze psy nazywano pogardliwie „damskimi” . Miłośnicy tych ostatnich, głównie mieszkańcy Bostonu, hodowali je starając się wykorzenić z ich psychiki agresję, bojowy charakter. W celu nadania im elegancji i łagodności skojarzono psy z buldogiem francuskim. Tak Boston terier trafił na kanapy w wielu amerykańskich domach i podbił amerykańskie serca.

W 1983 roku Boston terier został okrzyknięty nową rasą przez American Kennel Club.

Boston terier jest symbolem stanu Massachusetts oraz maskotką bostońskiej uczelni.

W Europie wielką miłośniczką, propagatorką i hodowczynią rasy była Ewelina, księżniczka Essex. Poprzez jej pracę, sprowadzanie najlepszego materiału genetycznego z USA w latach 40 bostony angielskie osiągnęły najwyższy poziom. Psy nie były bardzo popularne ze względu na wysoką cenę. Dodatkowo do zahamowania zainteresowania tą rasą przyczynił się wybuch wojny a po wojnie w latach 50 uwagę przykuwały rasy takie jak: mopsy i buldogi francuskie. Przez to długie lata boston terier nie mógł zyskać zasłużonego zainteresowania. Dopiero jest cechy sprawnościowe sprawiły, że został on zauważony przez amatorów psich sportów. Kiedy psy zaczęły startowac w pokazach, w konkurencjach sprawnościowych popularność w Europie zachodniej znacznie wzrosła, zwłaszcza w Niemczech.

W Polsce pierwszy miot Boston teriera pochodził z Gdańska(1996 rok).


Boston terier jest żywy, przyjacielskim, inteligentnym psem. Jest towarzyski, ma wspaniałe usposobienie. Jest tolerancyjny i przyjazany dla dzieci, łatwo przywiązuje się do domowników, lecz jest psem jednego właściciela, któremu się bezgranicznie oddaje. Boston terier łatwo adoptuje się do nowych warunków. Ma ogromny temperament, ale nie jest psem hałaśliwym i nie ma zbytniej tendencji do szczekania. Łatwo się uczy, jest aktywny i ruchliwy, lubi się czuc potrzebny, jest nastawiony na współpracę z właścicielem.
Uwielbia zabawę, spacery, świetnie sprawdza się w psich sportach.


Boston terier jest psem harmonijnie zbudowanym. Posiada mocną, kwadratową sylwetkę. Wyróżniamy trzy kategorie wagowe: poniżej 6,8 kg, od 6,8 do 9 kg i od 9 kg do 11,35kg.

Głowa jest proporcjonalna do wielkości psa o spadzistym czole z dobrze zaznaczonym stopem. Kufa krótka, szeroka i głęboka. Nos czarny i szeroki. Wargi zachodzą na siebie i zakrywają zęby. Żuchwa i szczęka szerokie i graniaste. Zgryz cęgowy , ewentualnie lekki przodozgryz. Oczy szeroko rozstawione, duże, frontalnie osadzone, ciemne, okrągłe o inteligentnym, bystrym wyrazie.. Uszy niewielkich rozmiarów, noszone prosto ku górze.Szyja lekko łukowata, wysoko uniesiona.

Tułów krótki i zwarty, kończyny mocne i eleganckie. Ogon krótki., cienki, nisko osadzony, prosty lub w kształcie korkociąga.
Sylwetka kwadratowa, klatka piersiowa dość szeroka, głęboka, zad lekko zaokrąglony

Kończyny przednie o prostym kośćcu, ustawione umiarkowanie szeroko, łopatki ukośnie ustawione ku tyłowi co umożliwia charakterystyczny chód. Łokcie nie odstają w żadną stronę, nadgarstki krótkie i mocne.Łapy małe, okrągłe, zwarte, palce wysklepione, krótkie pazury.
W kończynach tylnych mocne uda, dobrze umięśnione o dobrze ukatowanych stawach kolanowych, krótkie śródstopie o dobrze ukatowanym stawie skokowym.

Chód boston teriera jest charakterystyczny pełny wdzięku, pewny i śmiały, konczyny przednie stawiane rytmicznie, w jednej linii.
Włos jest krótki, gładki i lśniący, maść pręgowana, focza( w jasnym świetle ma odcień brązowy) lub czarna z białymi znaczeniami. Rozmieszczenie znaczeń jest określone: białe znaczenia jako otoczka na kufie, regularna biała strzałka między oczami i na pokrywie czaszki, biała obroża, biała, pierś, białe częściowo lub w całości kończyny piersiowe a miedniczne białe poniżej skoków.Predyspozycje rasowe do chorób:

1. Choroby skóry: 1.Nużyca, 2. Atopia, 3.Wyłysienie małżowin usznych,4.Wyprzenie. 5.Typowe wyłysienie,6.Miejscowa kalcynowa skóry

2. Choroby mięśni i szkieletu: 1.Wrodzone zwichnięcie łokcia,2. Przepuklina kroczowa,3.Kręgi połowicze,4.Osteopatia czaszkowo-żuchwowa,5. Dysgenezja krzyżowo-ogonowa

3. Choroby układu pokarmowego: 1.Zwężenie odźwiernika, 2.Wada pierścienia naczyniowego

4. Choroby oczu: 1.Podwinięcie rzęs z mięska łzowego, 2.Zapalenie rogówki i spojówki suche. 3.”Wiśniowe oko”4. Dystrofia rogówki, 5. Torbiele tęczówki, 6.Zaćma, 7. Barwnikowe zapalenie rogówki, 8. Owrzodzenie rogówki oporne na leczenie lub zespół nawracających nadżerek rogówki.

5. Choroby układu oddechowego:1.Zespół górnych dróg oddechowych psów brachycefalicznych.

6. Choroby układu rozrodczego: 1.Dystocja.

7. Choroby układu moczowego: 1.Wypadnięcie cewki moczowej, 2. Spodziectwo

8. Nowotwory: 1.Guz komórek tucznych, 2.Czerniak, 3.Włókniak, 4. Histiocytoma

9. Choroby neurologiczne: 1. Wrodzona głuchota. 2. Wodogłowie, 3. Wady móżdżku, 4. Pierwotne guzy mózgu, 5. Torbiel podpajęczynówkowa.Bibliografia:
1. http://www.zkwp.pl/zg/wzorce/140.pdf
2. https://pl.wikipedia...i/Boston_terier
3. Monkiewicz J., Wajdzik J.:Rasy psów-co lekarz weterynarii powinien o nich wiedzieć.Cz.XXI.Boston terier.Mag.Wet. 2013, vol.22,nr 189, str.127-132.

#2
paintman

paintman

    Użytkownik

  • Użytkownik
  • 66 postów
Wady Boston teriera:

- toporny, klocowaty wygląd
- sciśnięte nozdrza
- oczy ukazujące zbyt dużo białkówki lub migotkę
- wymiary ucha nieproporcjonalne do wymiarów głowy
- za wysoko noszony ogon
- kończyny wątłej budowy
- strome stawy kolanowe
- niewysklepione, płaskie łapy
- wysokie podciąganie kończyn przednich, toczący, wiosłujący lub pląsający ruch.

Wady poważne:

- skrzywienie żuchwy
- widoczne przy zamkniętym pysku język i zęby
- karpiowaty lub łękowaty grzbiet
- płaska klatka piersiowa
- krzyżowanie kończyn przednich lub tylnych w ruchu

Wady dyskwalifikujące:

- nadmierna nieśmiałość lub agresja
- fizyczne lub psychiczne nieprawidłowości
- nos z różowymi plamami
- oczy koloru niebieskiego lub jakakolwiek obecność niebieskiego koloru w oczach
- kopiowany ogon
- maść jednolita bez wymaganych znaczeń białych
- maść szara lub wątrobiana


Dodatkowe uwagi: u samców wymagana jest obecność prawidłowo wykształconych jąder, całkowicie opuszczonych do moszny.
Do hodowli powinny być dopuszczane psy całkowicie zdrowe (czynnościowo i klinicznie) o budowie typowej dla rasy.
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników