Skocz do zawartościDołączona grafika


DYSTROFIA MIĘŚNIOWA Z NIEDOBORU DYSTROFINY


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1
KociaŁapka

KociaŁapka

    Użytkownik

  • Użytkownik
  • 92 postów
Dystrofie mięśniowe to choroby mięśni manifestujące się patologicznymi zmianami we włóknach mięśniowych oraz ich łącznotkankowych zrębie. Dochochodzi do zwyrodnienia mięśni poprzecznie prążkowanych. Zwyrodnienie mięśni polega na ich zaniku lub nieprawidłowej budowie białek występujących w mięśniach. Dystrofie są chorobami dziedzicznymi, niestety nie o wszystkich wiemy jak się dziedziczą.
Dystrofina jest strukturalnym białkiem w komórce mięśniowej, łączy ona cytoszkielet komórki z błoną komórkową. Mutacja genu kodującego dystrofinę powoduje wystąpienie choroby a ponieważ gen ten występuje na chromosomie X, stąd mutacja ujawnia się najczęściej u osobników męskich.
Do ras u których często rozpoznaje się ten rodzaj dystrofii należą: rottwailery, wyżły niemieckie krótkowłose,teriery irlandzkie, samojedy, owczarki belgijskie, goleden retrivery(najwięcej przypadków), choć nie wyklucza się choroby u innych ras.
Objawy dystrofii z niedoboru dystrofiny to:
- objawy widoczne już u bardzo młodych zwierząt: noworodków i szczeniąt
-zanik mięśni w szczególności skroniowych i grzbietu
-przykurcze mięśniowe
-opieranie kończyn na całej stopie
-ulewanie pokarmu, trudności w połykaniu( związane z zaburzeniem pracy przełyku i przerostem podstawy języka)
-słaba kondycja (bardzo szybkie męczenie się)
W badaniach laboratoryjnych obserwuje się wysoka aktywność kinazy kreatynowe we krwi(CK) u szczeniąt oraz podwyższpną aktywność u suk będących nosicielami mutacji genu. W badaniu Elektromiograficznym(EMG) stwierdzany jest obraz typowy dla miopatii. W badaniu bioptatu mięśniowego poddanego analizie immunohistochemicznej stwierdzany jest brak obecności dystrofiny.

Bibliografia:
1. https://pl.wikipedia...wiki/Dystrofina
2. Monowid T.,Bocheńska A.,Kwiatkowska M.:”Miopatie-rzadkie choroby popularnych ras psów i kotów”Mag. Wet. 2015, vol.24,nr 217, str.418-424”
3. http://www.zpazurem.pl/artykuly/miopatie_dziedziczne_u_psow
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników