Skocz do zawartościDołączona grafika


Utrata funkcji słyszenia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1
KociaŁapka

KociaŁapka

    Użytkownik

  • Użytkownik
  • 92 postów
Mówi się że psy mają słuch absolutny. Ucho psa poruszane jest przez aż 17 mięśni i rejestruje dźwięki o częstotliwości od 16 do 40000Hz.
Skala słyszalnych dla psa dźwięków jest więc bardzo szeroka i dlatego psy są szczególnie wrażliwe na hałas, huk. Pamiętajmy o tym, że dłużej trwające nieprzyjemne dźwięki mogą uszkodzić psi słuch.

Pies niedosłyszący, głuchy ma spore problemy z lokalizacja dźwięku, nie reaguje na zawołania właściciela, rozgląda się jakby zdezorientowany. Takiemu psu zagraża ruch uliczny samochodowy, rowerowy, może wtargnąć na jezdnię. Objawem niedosłuchu jest odwracanie głowy w róznych kierunkach po wystapieniu bodźca dźwiękowego. Pies obustronnie głuchy nie reaguje na dźwięki, wołania, trudniej go obudzić gdy śpi, wydaje bardziej głośne dźwięki.

Problemy ze słuchem stają się też przyczyną agresywnego zachowania. Pies odbierający świat zmysłami a mający ograniczone możliwości słuchowe często jest zaskakiwany przez otaczający go świat, co powodować może u niego zaburzenia w zachowaniu, dlatego tak ważna jest wiedza na temat stanu słuchu naszego psiaka.

Wiadomo, że wraz z wiekiem słuch ulega osłabieniu. Istnieją także inne czynniki powodujące pogorszenie się słuchu psa, wymienić tu możemy: stany zapalne ucha (wewnętrznego, środkowego i nerwów słuchowych), choroby np. nosówka, urazy mechaniczne, chemiczne np. po lekach o działaniu oto toksycznym, narażenie na głośne dźwięki, szczególnie dotyczy to psów myśliwskich.

W procesie odbierania i przetwarzania dźwięków biorą udział struktury takie jak ucho zewnętrzne, środkowe i wewnętrzne oraz pień mózgu.

Ucho zewnętrzne tworzy małżowina uszna zbierająca dźwięki oraz przewód słuchowy zewnętrzny, którym doprowadzane są fale dźwiękowe na zewnętrzną powierzchnie błony bębenkowej.
Ucho środkowe błona i jama bębenkowa , trzy kosteczki słuchowe: młoteczek, kowadełko i strzemiączko oraz trąbka słuchowa.
Ucho wewnętrzne natomiast tworzy spiralnie ułożony przewód tzw. ślimak w którym znajduje się płyn oraz narząd receptorowy zwany narządem Cortiego z komórkami rzeskowymi.
Te dwie struktury spełniają kluczowa funkcję w procesie przekazywania dźwięków do nerwu słuchowego. Tam fala akustyczna przekształcana jest na impuls elektryczny . Drogą nerwu słuchowego dzwięk w postaci impulsu elektrycznego przekazywany jest do dalszych struktur w pniu mózgu.


Zaburzenia słyszenia możemy podzielić na wrodzone , nabyte, dziedziczne i niedziedziczne, natomiast w zależności na jakim etapie droga słuchowa uległa uszkodzeniu możemy wyróżnić trzy rodzaje niedosłuchu:

1. Niedosłuch przewodzeniowy spowodowany jest uszkodzeniem aparatu przewodzeniowego ucha czyli struktur w obrębie ucha zewnętrznego i środkowego. Przyczyną może być niedrożność zewnętrznego przewodu słuchowego, zmiany w błonie bębenkowej, obecność płynu w uchu środkowym, nieprawidłowe funkcjonowanie kosteczek słuchowych. To wszystko może być spowodowane stanami zapalnymi w obrębie wymienionych struktur. Taki niedosłuch może być odwracalny pod warunkiem wyleczenia stanu zapalnego, natomiast przewlekle powtarzające się i przedłużające się procesy zapalne mogą doprowadzić do trwałych ubytków słuchu czy zupełnej głuchoty.

2. Niedosłuch czuciowo- nerwowy lub głuchota czuciowo –nerwowa powstaje w momencie uszkodzenia komórek rzęskowych ślimaka. Powodem może być wada wrodzona niedziedziczna np. po zastosowaniu u suki ciężarnej leków oto toksycznych, zapalenie opon mózgowych, urazy mechaniczne.

3. Niedosłuch pozaślimakowy polega na uszkodzeniu szlaków przekazywania impulsu z nerwu słuchowego do pnia mózgu i rozpoznawany jest w przebiegu zaawansowanych chorób o podłożu neurologicznym często ze zmianami nowotworowymi w mózgu.

Badaniem pozwalającym na ocenę stopnia uszkodzenia słuchu jest badanie słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu w skrócie BAEP (breinstem audi tory evoked potencjale). Róznica czasowa pomiedzy wygenerowanym bodźcem a odpowiedzią w postaci potencjału wywołanego pochodzącego z okreslonej struktury drogi słuchowej pozwala na rozróżnienie rodzaju niedosłuchu. Zastosowanie bodźców o różnym natężeniu umozliwia ocenę stopnia uszkodzenia słuchu.

Słuch jest bardzo ważnym zmysłem. Ocena stopnia utraty słuchu jest ważna dla właściciela nie tylko ze względu na dalsze postępowanie medyczne z psem ale też ze względu na jego bezpieczeństwo .Postepowanie z głuchym psem wymaga zastosowania zasad gwarantujących jego bezpieczeństwo w otoczeniu a także podwyższających behawioralnie komfort życia psa.
Bibliografia:
1.Wacławska-Matyjasik A.,Pomianowski A.: Ocena stopnia utraty słuchu psów z wykorzystaniem słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu.Mag.Wet, 2011, listopad 2011,vol. 20,nr 174.
2. http://www.royal-can...blog/sluch-psa/
3. http://twojezwierzak...slysza-i-czuja/
4. https://pl.wikipedia.org/wiki/Ucho
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników