Skocz do zawartościDołączona grafika


Lęk separacyjny


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1
KociaŁapka

KociaŁapka

  Użytkownik

 • Użytkownik
 • 92 postów
Lęk separacyjny jest schorzeniem na tle emocjonalnym, dotykającym ok 20-40 % psów.
Nie jest to mała liczba stąd określa się obecnie to zaburzenie jako jedno z częstszych zaburzeń emocjonalnych u psów.

Lęk separacyjny jest reakcją zwierzęcia na pozostawienie go bez opieki właściciela. Jest to zaburzenie natury behawioralnej oraz somatycznej.

Przyczyn lęku separacyjnego są różne. Bezpośrednio podstawy tego zaburzenia leżą w nieodpowiedniej socjalizacji zwierzęcia w wieku szczenięcym.
Socjalizacja mogła nieprawidłowo przebiegać lub być zbyt późna. Taka sytuacja zdarza się kiedy psiak np. późno jest adpotowany z hodowli czy schroniska. Skutkiem tego jest nadmierne przywiązanie psa do właściciela. Wytwarza się nieprawidłowa relacja między psem a właścicielem.
Właściciel także odpowiedzialny jest za powstanie zaburzenia poprzez zbytnie rozpieszczanie , nadmierne poświęcanie uwagi i czasu psu.
Adoptując psa ze schroniska często chcemy mu „wynagrodzić” przebyte cierpienia nie szczędząc mu atencji co w rezultacie doprowadza do lęku separacyjnego kiedy zwierze pozostaje samo w domu.

Terapia lęku separacyjnego ukierunkowana jest na zmianę nasilenia relacji pies-właściciel. Właściciel musi stać się dla psa mniej ważny niż dotychczas.
Należy postarać się aby psem zajmowali się ,w większym stopniu niż poprzednio, pozostali domownicy. Powinni oni uczestniczyć w życiu psa podczas karmienia, spacerów itp. Należy też postarać się wyeliminować zachowanie psa polegające na chodzeniu za właścicielem po domu. Wychodząc z domu trzeba unikać przemawiania do psa a wracając unikać wylewnego witania się. Takie zachowania pobudzają psie emocje.
Zalecane jest także wykonywanie wszystkich czynności tak jak przed wyjściem z domu nie wychodząc z niego np. spakowanie torebki, wkładanie butów, brzdęk kluczy itp. Ma to na celu przyzwyczajenie psa do ignorowania takich sygnałów i nagradzanie takiego zachowania smakołykiem. Można ćwiczyć wychodzenie z domu na kilka minut i powrót tak aby pies stopniowo przyzwyczajał się do bycia samemu.

Aby pomóc psu przetrwać samotność możemy też np. pozostawić cicho grające radio, pozostawić w domu przedmioty, zabawki które pies może pogryźć, rozszarpać.

Dla psa z lękiem separacyjnym ważne jest atrakcyjne spędzanie czasu, częstsze wychodzenie na spacer który powinien być jak najbardziej aktywnie spędzony, zmiana miejsc, wysiłek fizyczny.

Pomocna może okazać się dieta bogata w L-tryptofan. Jest to aminokwas niezbędny do wytwarzania serotoniny wpływającej pozytywnie na nastrój.

Kiedy wszystkie zabiegi poczynione przez nas nie skutkują należy zwrócić się do specjalisty czyli behawiorysty, psiego psychologa, lekarza weterynarii.


Bibliografia:
1. http://www.e-lecznic...ow-adoptowanych
2. http://www.cztery-la...eparacyjny.html
3. http://www.vetopedia...stawac_sam.html
4. Mag.Wet.2015,vol.24,nr 214, Janeczek A.:Zespół lęku separacyjnego.Cz.II.Postępowanie terapeutyczne.

#2
paintman

paintman

  Użytkownik

 • Użytkownik
 • 66 postów
Jesli chodzi o karmę zawierającą L-tryptofan to polecam royala calm, na efekty trzeba poczekać kilka tygodni. Cudów nie ma i na silny stres karma to z pewnościa za mało ale działa uspokająco, wyciszająco.

#3
Łonda

Łonda
 • Użytkownik
 • 68 postów
 • Płeć:
  Female
oprócz karmy, l-tryptofan jest dostępny w postaci żelu do podania doustnego,np. no stress gel
Jesli chodzi o zespół lęku separacyjnego to wiadomo, że psy z tym zaburzeniem często demolują mieszkanie, niszczą przedmioty itp.
Nie wolno wtedy krzyczeć na psa, pamiętajmy o tym, krzyk nic nie da, pies nie rozumie o co nam chodzi a jedynie może zareagować strachem na takie zachowanie jak podniesiony głos, nerwowe reakcje co spowoduje że będzie bał się powrotu właściciela jako bardzo nieprzyjemnego przeżycia. To nie wyleczy psa z leku separacyjnego a może go pogłębić czy wywołać u psa zachowania agresywne.
Pies z zespołem lęku separacyjnego pozostawiany w domu powinien mieć się czym zająć, czyli trzeba skombinować zabawki, przedmioty na których może się wyładować emocjonalnie. Można też pochować suchą karmę w wiele miejsc po domu tak aby węsząc znajdował pokarm, zawsze to jakaś rozrywka ^^

#4
luna

luna

  Użytkownik

 • Użytkownik
 • 68 postów
alfa-kazozepina też działa uspokajająco, pochodzi z trawienia kazeiny. Preparaty które ją zawierają to min: Kalm Aid, Sress Out
Podawanie jednak uspokajaczy nie wyleczy psa. Tu przede wszystkim potrzebny jest behawiorysta czyli terapia behawioralna, nawet łączona z farmakoterapią a karmy, preparaty służą do wspomagania leczenia.
Trzeba pomóc psu żyć normalnie, przecież bardzo się męczy w takim stanie, nie można ignorować lęku separacyjnego. Szkoda że dużo osób tego nie rozumie i wydaje im się że pies jest po prostu złośliwy.... :|

#5
Petservice.pl

Petservice.pl
 • Użytkownik
 • 148 postów
Poniekąd racja,Ci którzy nie do końca zdają sobie sprawe z tego czym jest lęk separacyjny,czesto bagatelizują temat i sprowadzają go do tego iż pies jest po prostu złośliwy,a praktyka bywa zupełnie inna. W ekstremalnych przypadkach kiedy sami nie umiemy sobie z tym poradzić,również polecam konsultację z behawiorystą.
Petservice.pl - karmy Nutram.

Dołączona grafika
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników