Skocz do zawartości

Dołączona grafika

Zespół feminizujący samców

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

haszka

haszka

Użytkownik

• Użytkownik
  • 47 postów
Zespół feminizujący samców to szereg objawów wynikających z nadmiernego stężenia estrogenów we krwi psów.

U samców estrogeny produkowane są fizjologicznie w jądrach przez komórki Sertolego, w nadnerczach. Patologicznie estrogeny produkowane mogą być także w jądrach ale przez komórki śródmiąższowe jąder –komórki Leydiga.

Nadmierna produkcja estrogenów wynika z zazwyczaj z toczącego się procesu nowotworowego jądra. Z kolei wysokie stężenia tych hormonów we krwi doprowadza do spadku produkcji innych hormonów tzw. androgenów, w tym testosteronu.

Niski poziom testosteronu doprowadza do zaniku zdrowego jądra u psa. Jednocześnie jądro objęte nowotworem ulega przerostowi. Nadmiar estrogenów prowadzi taże do ciężkiego powikłania – aplazji szpiku kostnego.

Czasami w badaniu nie ukazuje się obecność guza nowotworowego w jądrze, co nie wyklucza jego występowania w postaci mikroskopowej, nieuchwytnej badaniem obrazowym a dającego objawy kliniczne. Określa się ten stan mianem idiopatycznego zespołu feminizującego samców.

Czynnikami które prowadzą do powstawania nowotworów jąder jest: wnętrostwo, ektopia jądra czyli nieprawidłowe położenie jądra. Jądro znajdujące się w jamie brzusznej jest narażone na wyższą temperaturę niż przebywające w worku mosznowym, co wpływa niekorzystnie na struktury komórkowe i prowadzi często do nowotworzenia.

Zespół feminizujący samców występuje pomiędzy 8-12 rokiem życia, u niekastrowanych samców. Istnieją pewne predyspozycje rasowe u psów ras: owczarki collie, pekińczyki, jamniki, boksery, niektóre teriery.

Objawy choroby:
:arrow: powiększenie gruczołów sutkowych (ginekomastia), wydzielanie mleka (galactorrhea), obrzęk napletka, atrakcyjność dla innych samców (traktowanie psa z zespołem jak suki w cieczce), powiększenie jądra (zazwyczaj jedno jądro jest powiększone a drugie ulega zanikowi),
:arrow: wyłysienia symetryczne (obejmujące: kończyny miedniczne, okolice odbytu, brzuch, klatka piersiowa), najczęściej bez świadu, łojotok tłusty i współistniejące zakażenia bakteryjne i grzybicze mogą prowadzić z czasem do świadu, hiperpigmentacja skóry i zgrubienie skóry.
:arrow: objawem charakterystycznym jest liniowe zapalenie skóry napletka objawiające się zaczerwienieniem, przebarwieniem, zaskórnikami.

Rozpoznanie stawiane jest poprzez obserwację typowych objawów, badanie krwi, stężeń hormonów płciowych, diagnostykę obrazową, preparaty odciskowe skóry i histopatologiczne.

Leczenie odbywa się poprzez kastracje samców, usunięcie obu jąder. Po tym zabiegu należy wykonać badanie histopatologiczne aby wykluczyć możliwość przerzutów nowotworowych do innych narządów, w szczególności płuc.

Pismiennictwo:
1.Dembele K.:Zespół feminizujący samców. Mag.Wet 2009, vol.18, nr 143.
2.Sapierzyński R.:Nowotwory układu moczowo-płciowego u psów i kotów. Część II. Nowotwory jąder, prostaty i prącia.Zycie Wet.2006,vol.81,nr 12.
3. http://artykuly.anim...kuly.php?id=971

luna

luna

Użytkownik

• Użytkownik
  • 68 postów
Miałam kiedyś do czynienia z psem z tym zespołem. Piesek trafił w moje ręce znaleziony na osiedlu, bez obroży, smyczy. Myślałam, że jest bezdomny, lub zgubił się komuś więc przygarnęłam go na noc, jednocześnie umieszczając ogłoszenia o znalezieniu psa itd.
Jak z nim wyszłam na spacer poranny to każdy pies biegł do nas, a mój znajda pokładał się jak sunia w rui, psy go obwąchiwały i reagowały na niego jak na sunię. Wtedy zupełnie nie miałam pojęcia o czymś takim jak zespół feminizujący samców, więc byłam w lekkim szoku i zastanawiałam się o co chodzi.
Śmieszne to było, a dodam że właściciel psa zgłosił się nastepnego dnia po zgubę więc wszystko dobrze się skończyło:)

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników