Skocz do zawartościDołączona grafika


Briard opis rasy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1
Łonda

Łonda
  • Użytkownik
  • 68 postów
  • Płeć:
    Female
Nazwa: Owczarek francuski briard (Briard, Berger de Brie)

Pochodzenie: Francja

Standard FCI: nr 113

Klasyfikacja FCI:

Grupa I: Psy pasterskie i zaganiające

Sekcja I: Psy pasterskie

Użytkowość: Rasa podlegająca próbom pracy

Użytkowanie: Pies pasterski

Dawna nazwa Briarda to francuski owczarek nizinny Chiens de Berger francais de Plaine. Jest to jedna z najstarszych ras francuskich psów pasterskich.
Podczas obydwu wojen światowych pies ten wykorzystywany był jako pies łącznikowy, ratowniczy czy do odszukiwania rannych.
Pochodzi z centralnej Azji od długowłosego teriera tybetańskiego. Hodowany był do stróżowania i zaganiania stad.
Psy w typie Briarda posiadał na swoim dworze król Franków Karol Wielki.
W XIX wieku owczarek francuski Briard stał się typowym psem pasterskim. Jego obecna nazwa pojawiła się po raz pierwszy w książce Abott Rozier o rolnictwie w 1809 roku.
Standard rasy opisano w 1897 roku a w 1885 roku założono księgę rodowodową i wpisano pierwszego Briarda.
Klub Hodowców Briarda założony we Francji w 1909 roku wyróżnił trzy rodzaje szaty: szorstką (kozią), wełnistą i długą. Nowy wzorzec obowiązujący w podstawowych cechach do dziś określono w 1925 roku.
W XX wieku rasa popularyzowała się na świecie. I tak w 1927 roku w USA powstał Klub Briarda. Do Polski psy zostały sprowadzone w latach siedemdziesiątych a ich popularność stale rośnie.Opis rasy według wzorca FCI:

Briard jest psem średniej budowy o lekko wydłużonej sylwetce, dobrze umięśnionym, proporcjonalnym, czujnym.
Wysokość psa w kłębie 62-68 cm, suki 56 – 64 cm.
Głowa noszona wysoko, zgryz nożycowy lub cęgowy, oczy duże, ciemne, nos duzy, czarny, uszy wysoko osadzone, wiszące, dość krótkie, porośnięte długim włosem. Włos tworzy brodę, wasy i brwi.Kufa i czaszka jednakowej długości.
Grzbiet prosty, dobrze związany, zad o lekkim spadku, szyja długa i umięśniona. Lędźwie krótkie i mocne.
Klatka piersiowa długa,głęboka, szeroka, sięgająca łokcia, żebra dobrze wysklepione.
Kończyny proste, umięśnione, ukątowane. Na kończynach miedniczych obowiązkowe ostrogi (stanowią ważny wymóg dla tej rasy).
Ogon mocno owłosiony, zakręcony na końcu w tzw. fajkę, noszony nisko.
Sierść Briarda jest obfita, falista, długa o charakterystycznej strukturze. Umaszczenie różnego koloru ,prócz białego,ale jednolitego.
Briardy są psami opiekuńczymi pełnymi energii, temperamentu. Maja rozwinięty instynkt obronny. Są tolerancyjne wobec dzieci, innych zwierząt.
Szybko się uczą, nie są agresywne czy lękliwe. Często można je spotkać na pokazach szkolenia czy psich sportów typu agility.
Jest to wspaniały pies dla rodzin z dziećmi, oraz dla osób prowadzących aktywny styl życia. Briard najlepiej czuje się w dużym domu z ogrodem ale przy zapewnieniu odpowiedniej dawki aktywności fizycznej dobrze radzi sobie w mieszkaniu w bloku.
Jego niewątpliwa zaleta jaką jest piekna długa sierść wymaga regularnej pielęgnacji, szczotkowania i rozczesywania aby zapobiegać powstawaniu nieestetycznych kołtunów.
Pomimo długiego włosa pies ten prawie nie lnieje.
Briardy cieszą się dobrym zdrowiem.
Skłonność rasowa do schorzeń:
1.Oczy: Centralny postępujący zanik siatkówki, Dystrofia nabłonka barwnikowego siatkówki, Dziedziczna dystrofia siatkówki briardów (wrodzona stała ślepota nocna)
2.Przewód pokarmowy: Skręt żołądka
3. Miśnie i szkielet: Dysplazja stawu biodrowego.
Piśmiennictwo:
1. http://www.zkwp.pl/zg/index.php?n=A
2. http://pl.wikipedia....rancuski_briard
3. 3.Monkiewicz J.,Wajdzik J.:Rasy psów-co lekarz weterynarii powinien o nich wiedzieć.Cz VIII.Owczarek francuski briard.
4. http://www.briard.com.pl

#2
paintman

paintman

    Użytkownik

  • Użytkownik
  • 66 postów
W Polsce pierwsze importowane briardy pojawiły się pod koniec 1979 roku. Pierwszy został sprowadzony z hodowli pani Mossay.Był to Dicus de l'Hermitie (Maradja des Carrieres Noires * Nitouche). Jego ojciec był bardzo cenny, był utytułowanym reproduktorem Interchampionem, Championem Francji, Luksemburga i Zwycięzcą Świata.
Był ojcem pierwszego polskiego miotu briardów, ośmiu szczeniąt o przydomku "Herex". Matka była Dora Cerna Hriva importowana do Łodzi z Czechosłowacji.
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników