Skocz do zawartościDołączona grafika


Pies jako dawca krwi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1
KociaŁapka

KociaŁapka

    Użytkownik

  • Użytkownik
  • 92 postów
Przetoczenie krwi ratuje życie.Krew to najdoskonalszy i jedyny w swoim rodzaju lek. Nie mozemy wyprodukowac jej w fabryce, jedyne miejsce skąd możemy pozyskać krew to żywy organizm, dlatego tak ważni są dawcy krwi i banki w której są przechowywane.

Najczęściej potrzebnymi preparatami krwiopochodnymi są: świeża krew pełna (np. po krwotoku), koncentrat czerwonokrwinkowy (erytrocyty transportujące tlen podawane w niedokrwistościach) i osocze (np. w zaburzeniach krzepnięcia krwi).


Pies jako dawca krwi to pies przeważnie rasy dużej. Nie powinien przyjmować żadnych leków, nie może być uczulony przez wcześniej przeprowadzone transfuzje czy ciążę. Jedyne leki jakie można stosować u psa-dawcy to leki zwalczające kleszcze, pchły i dirofilaria czyli zapobiegające robaczycy serca.
Hematokryt psa powinien być wyższy niż 40%. Dawcami nie powinny być psy z grupą krwi 1.1 i 1.2, chyba że biorca ma określoną grupę.
Pies-dawca musi być regularnie poddawany badaniom takim jak:
- badanie morfologiczne krwi (to badanie min. okresla wartość hematokrytu,)
- badanie biochemiczne krwi (wskazuje na stan narządów wewnętrznych, ich funkcjonowanie, ewentualne zaburzenia czynnościowe,choroby)
- badanie moczu
- badanie kału
- badanie serologiczne pod kątem zakażenia: Dirofilaria immitis, pierwotniakami z rodzaju Ehrlichia, choroba z Lyme, gorączka gór skalistych, Babesia canis, Haemobatonella canis,Brucella canis.
Ponadto dawca powinien mieć wszystkie niezbędne szczepienia, być karmiony karmą dobrej jakości odżywczej, być odrobaczony. Tu szczególną uwage zwraca się na profilaktyke robaczyc wywołanych przez pasożyty jelitowe takie jak: tęgoryjce, Giardia i Cryptosporydium.

Najlepsze miejsce do pobrania krwi od dawcy to żyła szyjna zewnętrzna. Jest to duże naczynie przebiegające z boku szyi a Ilość krwi jaką można bezpiecznie pobrać to 22ml/kg masy ciała co 2-3 tygodnie. Przeważnie pobiera się 450ml krwi do specjalnego worka przeznaczonego na krew. Psa-dawcę można poddać lekkiemu uspokojeniu farmakologicznemu.
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników