Skocz do zawartościDołączona grafika


Ropień zębodołowy


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1
KociaŁapka

KociaŁapka

  Użytkownik

 • Użytkownik
 • 92 postów
Ropień zębodołowy (abscessus alveolaris)

Inną nazwa tego schorzenia to szczękowy ropień zębodołowy, ponieważ zazwyczaj umiejscawia się w okolicy czwartego górnego zęba przedtrzonowego lub pierwszego trzonowego.

Przyczyna powstania ropnia jest stan zapalny zęba (najczęściej próchnica), jego okolicy, uraz zęba prowadzący do obumarcia miazgi zęba, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka, czyli dbanie o stan jamy ustnej naszego psiaka.

Charakterystyczne jest tu nagromadzenia ropy w tkankach w pobliżu korzenia zęba.
Objawy ropnia zębodołowego to: bolesność najbliższego zęba, bolesność tanek znajdujących się wokół korzenia, obrzęk, może dochodzić do zapalenia zatoki szczekowej.

Ropa niszczy kość szczękową, penetruje tkanki miękkie i w rezultacie dochodzi do wytworzenia przetoki, wtedy ropa znajduje ujście na zewnątrz.

Leczenie polega na usunięciu przyczyny powstania ropnia, czyli najczęściej chorego zęba, wygojeniu przetoki.źródło:
1.Żakiewicz M.”Chirurgia małych zwierząt”, PWRiL, 1998, Warszawa.
2. http://pl.wikipedia....łowierzchołkowy
3. http://stomatologiai...bjawy-leczenie/

#2
paintman

paintman

  Użytkownik

 • Użytkownik
 • 66 postów
Widziałem, jak u psa utrzymywanego na łańcuchu wytworzyła się dziura, dosłownie dziura w tkankach na szyi. Znajdowała sie pod obrozą która dodatkowo drażniła, zanieczyszczała ranę i ograniczała dostep powietrza. Zapakowałem psa do samochodu i do weta (pies na wsi, u mojej siostry). Okazało sie że to jest przetoka, podawanie antybiotyku, codzienne oczyszczanie rany i okolic spowodowało wyleczenie w niecałe 2 tygodnie. Ale wyglądało to koszmarnie na początku, na szczęście dobrze się skończyło o ile można tak powiedzieć w przypadku psa na łańcuchu :o:

#3
luna

luna

  Użytkownik

 • Użytkownik
 • 68 postów
przewlekły stan zapalny zęba może doprowadzić od korzenia zeba do powstania torbieli. Trzeba ja usuwac chirurgicznie.
Niestety u psów choroby zębów, dziąseł, szybko postępują, w szczególności próchnica u psów rozwija się szybko i szybko przerzuca na pozostałe zęby, dlatego trzeba działac szybko. Rutynowo podczas każdej wizyty u weterynarza prosić o przegląd jamy ustnej, tak naprawdę weterynarz powinien robić taki przegląd sam z siebie. Stan jamy ustnej rzutuje na cały organizm. W jamie ustnej nie ma sterylnych warunków, jest bardzo dużo bakterii, szybko sie namnażają w przestrzeniach międzyzębowych, pod dziąsłami. Mają doskonałe warunki do wzrostu(jedzenie). Wraz z krwią mogą wędrowac po całym organizmie, często zapalenia mięśnia sercowego wiązane jest ze złym stanem higienicznym jamy ustnej.

#4
Petservice.pl

Petservice.pl
 • Użytkownik
 • 148 postów
Zgadza się,jeżeli tylko widzimy opisane wyżej objawy lub obserwujemy iż z naszym psem dzieje się coś złego,to tym szybciej powinniśmy udać się do lekarza na badania kontrolne bo to może zapobiec poważniejszym schorzeniom.
Petservice.pl - karmy Nutram.

Dołączona grafika

#5
luna

luna

  Użytkownik

 • Użytkownik
 • 68 postów
jednak wiele ludzi bagatelizuje zdrowie psa, zęby w szczególności, istnieje jakieś dziwne przekonanie że zwierzęta praktycznie nie miewają chorób zębów, że czyścić nie trzeba itp. Niestety często takie podejście ma później tragiczne skutki a pies nie powie że go boli
Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych użytkowników