Skocz do zawartości

Dołączona grafika

Gdy pies liże

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

Ivona

Ivona
  • Użytkownik
  • 16 postów
Fajny filmik dziś mi ktoś podesłał:

i tak sobie pomyślałam, że chyba większość psów lubi lizać ludzi. Nie tylko dzieciaczka (w mniemaniu psa to taki ludzki szczeniak), ale i dorosłych.

Czy Wasze psy Was liżą?

Ciekawa jestem bardzo czym wtedy kierują się psy - przyjemność, potrzeba, bliskość?

EwaI

EwaI
  • Użytkownik
  • 24 postów
O tak! Na przykładzie mojego psa mogę stwierdzić, że psy to niesamowite "lizaki"! Tak właśnie na moją mawiam -"lizak".

Gdy dostałam ją do rąk od poprzedniego właściciela, jeszcze taką malutką, weszłyśmy do auta, trzymałam ją na rękach i ona... co wtedy zrobiła? Zaczęła mnie lizać po twarzy! I taki "lizak" jest do dziś. Jak już człowieka dopadnie, to wylizałaby od stóp po czoło! Uwielbia to robić, zawsze wtedy zastanawiam się co jej sprawia taką przyjemność. Robi to w wielkim skupieniu, coraz łapczywiej, macha przy tym ogonem, a gdy do niej coś tam mówię pieszczotliwym głosem, to macha ogonem jeszcze mocniej. Widać, że ma z tego wielką frajdę.

berd

berd
  • Użytkownik
  • 10 postów

O tak! Na przykładzie mojego psa mogę stwierdzić, że psy to niesamowite "lizaki"! Tak właśnie na moją mawiam -"lizak".

Gdy dostałam ją do rąk od poprzedniego właściciela, jeszcze taką malutką, weszłyśmy do auta, trzymałam ją na rękach i ona... co wtedy zrobiła? Zaczęła mnie lizać po twarzy! I taki "lizak" jest do dziś. Jak już człowieka dopadnie, to wylizałaby od stóp po czoło! Uwielbia to robić, zawsze wtedy zastanawiam się co jej sprawia taką przyjemność. Robi to w wielkim skupieniu, coraz łapczywiej, macha przy tym ogonem, a gdy do niej coś tam mówię pieszczotliwym głosem, to macha ogonem jeszcze mocniej. Widać, że ma z tego wielką frajdę.

Może mają niedobór soli? ;) Tak jak zimą sarny wychodzą na ulice, żeby lizać samochody ze soli, tak pies liże człowieka? ;)

Avocadoo

Avocadoo
  • Użytkownik
  • 13 postów
  • SkądPoznań

Może mają niedobór soli? ;) Tak jak zimą sarny wychodzą na ulice, żeby lizać samochody ze soli, tak pies liże człowieka? ;)

Tak samo mają konie ;)

Hoduje Grzywacze Chińskie i one z natury są psami, które uwielbiają lizać każdą część ciała człowieka :D Wydaję mi się, że psy w ten sposób okazują radość, a przynajmniej takie jest moje zdanie ;)

Petservice.pl

Petservice.pl
  • Użytkownik
  • 148 postów
Słusznie Ci się wydaje,po przez lizanie,co nazywane jest także "psim pocałunkiem",okazują one przychylność i radość człowiekowi,na pewno nie jest to powód do obaw,wrecz przeciwnie. Sam mam dwa psy i jest to bardoz miłe uczucie kiedy pupil od tak sobie podchodzi oi zaczyna lizać po ręce,to też umacnia więź.
Petservice.pl - karmy Nutram.

Dołączona grafika

Łonda

Łonda
  • Użytkownik
  • 68 postów
Bardzo ciekawy temat
Ja z kolei słyszałam, że psy liżą właścicieli, ponieważ okazują swoją uległość, to znaczy, wiedzą że "to jest mój pan/pani" ,okazują w ten sposób swój szacunek, przywiązanie a także liżą silniejszego osobnika w celach obronnych aby załagodzić jego agresję.

Łonda

Łonda
  • Użytkownik
  • 68 postów
Czytałam, czytałam i doczytałam: szczeniaki liżą swoją matkę aby zwróciła pokarm, jest to cecha atawistyczna. Zachowanie jest utrwalone i pozostaje na całe życie. Potwierdzone przez behawiorystkę :)

Petservice.pl

Petservice.pl
  • Użytkownik
  • 148 postów
Czyli jeśli w tym przypadku pies liże człowieka to takze ma to przekład na pokarm w efekcie cechy atawistycznej? Dobrze rozumiem? Warto wyjaśnić te kwestie skoro juz zaczerpnęliśmy opinii behawiorystki:)

Dołączona grafika

ojeja

ojeja
  • Użytkownik
  • 60 postów
nie, jest to odruch bezwarunkowy. Szczenięta zachowują się tak jak zachowywały by się w gnieździe. Witając powracających rodziców, bądź członków stada, skakając, tracając łapami, liżąc pysk skłaniają w ten sposób dorosłe zwierzęta do zwymiotowania przyniesionego w brzuchu pokarmu. To zachowanie, jest jak najbardziej normalne. A jeśli komuś taka forma powitania/komunikowania nie odpowiada, powinien nauczyć szczeniaka, że za inne zachowanie przy powitaniu dostanie nagrodę (np. za siadanie)

Petservice.pl

Petservice.pl
  • Użytkownik
  • 148 postów
Przy użyciu dobrych smakołyków jest to możliwe,tym bardziej jeżeli będziemy uczyć go od maleńkiego,wtedy bardzo szybko powinien zrozumieć i pojąć o co nam chodzi. Mi osobiście taka forma powitania kompletnie nie przeszkadza,a wręcz przeciwnie jest to bardzo miłe.

Dołączona grafika

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników